Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Ze względu na złe samopoczucie muszę odwołać wtorkowe audycje, ale nie martwcie się, co się odwlecze, to z pewnością nie uciecze. Mnie natomiast potrzeba kilku dni odpoczynku.
A skoro ostatnio obiecałam napomknąć o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, który wypada 10 października, to postaram się tego słowa dotrzymać.
Zapraszam do lektury!
Z opracowania przygotowanego przez Kancelarię Senatu w 2019 roku można wyczytać, że „definicja zdrowia psychicznego Światowej Organizacji Zdrowia to: «stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty»”.
Według statystyk (na podstawie raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Komisji Europejskiej pt. „Health at a Glance: Europe 2018) co szósta osoba zamieszkująca Europę zmagała się z jakimiś problemami na tle psychicznym. Choroby psychiczne dotykają przede wszystkim Finów, Holendrów i Francuzów (ok. 19% populacji), zaś w najmniejszym stopniu Polaków, Bułgarów i Rumunów (poniżej 15%). Z raportu wynika, że aż 25 milionów Europejczyków (5,4% populacji) cierpiało na stany lękowe, 21 mln (4,5%) miało depresję lub stany depresyjne, 11 mln (2,4%) zmagało się z uzależnieniem od alkoholu i/ lub narkotyków, ok. 1,5 mln (0,3%) ludzi miało zaburzenia ze spectrum schizofrenii. Ciężkie choroby psychiczne, takie jak zaburzenia afektywne dwubiegunowe, dotykały prawie 5 mln ludzie (1% populacji).
Te wszystkie wartości stale rosną, dlatego też tak ważna jest nie tylko świadomość związana z własnym zdrowiem psychicznym, co przede wszystkim dbanie o to, aby ewentualne problemy rozwiązać w odpowiedni, najlepiej kontrolowany przez specjalistów sposób.
Od razu warto nadmienić, że w dwa lata temu Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego odbywał się pod hasłem „Młodzi ludzie i zdrowie psychiczne w zmieniającym się świecie”, ponieważ „około 1 na 5 nastolatków doświadcza problemów psychicznych i behawioralnych w danym roku. Na uwagę zasługuje fakt, że połowa wszystkich problemów ze zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym ma swój początek w okresie dojrzewania lub przed nim”.
W tym roku hasłem przewodnim jest myśl „Zdrowie psychiczne dla wszystkich. Większa inwestycja – większy dostęp”. 2020 nie rozpieszcza od samego początku, przeżyliśmy klęski żywiołowe w różnych częściach świata, burzliwe protesty, katastrofę w Bejrucie, a od kilku miesięcy goni za nami widmo pandemii. W tak trudnym czasie należy szczególnie dbać o zdrowie swoje oraz bliskich, zwłaszcza że wiele okoliczności może generować dodatkowe utrudnienia.
Zostawiam Was z oświadczeniem przewodniczącej Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego: https://wfmh.global/world-mental-health-day-2020/, a także wcześniej wspomnianym opracowaniem Kancelarii: https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/175/plik/ot-674_zdrowie_psychiczne.pdf
A prócz zdrowia fizycznego, zwłaszcza że zaczął się już newralgiczny, przeziębieniowy sezon, życzę Wam dużo cierpliwości, samoświadomości i wyrozumiałości wobec samych siebie.